WordPress je priljubljena spletna platforma preko katere lahko razmeroma na enostaven način izdelamo preprosto ali kompleksno spletno stran. V začetku je bil namenjen predvsem izdelavi spletnih blogov. Danes pa lahko z njim naredimo stran s poljubno tematiko. Enostavno spletno stran lahko v WordPress naredi vsak. Za kompleksnejšo spletno stran pa vsekakor priporočamo najem dobre spletne agecije. V vodiču vam bomo na kratko predstavili, kako lahko z WordPressom izdelamo spletno stran.
Predno se lotimo izdelave spletne strani v sistemu WordPress, si moramo urediti domeno. Domeno lahko kupimo pri različnih ponudnikih. Na tem mestu vam ne bomo priporočili nobenega, izberete lahko poljubnega. Prav tako boste potrebovali gostovanje. Dobro je, da to kupite pri ponudniku, pri katerem ste registrirali domeno, saj vam bo lahko ta pomagal pri nastavitvah DNS stežnikov. Seveda pa lahko gostovanje vzamete tudi drugje. Ko boste imeli pripravljeno gostovanje ter registrirano domeno, lahko začnete s postopkom namestitve WordPress platforme, ki bo podrobneje predstavljen v nadaljevanju.
Namestitev WordPress-a
Preden se resneje lotimo izdelave spletne strani v WordPress, si ga moramo namestiti na strežnik. Obiščemo uradno WordPress stran ter si presnamemo zadnjo različico.
WordPress presnamemo tako, da kliknemo na povezavo “Download WordPress 5.1”. Na računalnik se nam bo shranila .zip datoteka. “Odzipamo” jo ter vsebino mape “wordpress” presnamemo na naš strežnik.
Preden začnemo s postopkom namestitve, je potrebno ustvariti še podatkovno bazo. Priporočamo uporabo podatkovne baze mysql. Če ne znate ustariti nove podatkovne baze, povprašajte vašega ponudnika gostovanja za pomoč. Ponavadi se nova podatkovna baza lahko zelo enostavno ustvari preko nadzorne polšče cPanel, Plesk ali Direct Admin, lahko pa jo ustvarite neposredno preko urejevalnika podatkovnih baz phpMyadmin.
Po uspešnem odprtju nove podatkovne baze, si shranite podatek o imenu podatkovne baze, uporabniku kateremu ste dodelili ustrezne pravice ter geslu za dostop.
Obiščite spletno stran na katero ste presneli vsebino mape wordpress. Odprla se vam bo spletna stran preko katere boste lahko hitro in enostavno v le nekaj korakih namestili spletno stran WordPress.
V 1. koraku izberemo privzet jezik spletišča. Mi smo izbrali slovenščino.
V 2. koraku pridobimo nekaj splošnih informacij o poteku namestitve in kaj za to potrebujemo ter kaj storiti, če pride do napake. Za nadaljevanje namestitve kliknemo na gumb “Začni”.
V 3. koraku vnesemo podatke o ustvarjeni podatkovni bazi. Če potrebujete pomoč, imate ob vsakem polju pojasnilo čemu je to namenjeno.
Po vnosu kliknemo na gumb “Pošlji” in če je vse vredu, lahko nadaljujemo s klikom na gumb “Poženi namestitev”.
Odprl se nam bo zadnji korak v katerem moramo vnesti osnovne podatke o našem spletišču kot so naslov spletišča, uporabniško ime, geslo ter email naslov.
Po uspešni namestitvi se lahko prijavimo v nadzorno ploščo. Pri tem velja omeniti, da se WordPress nadzorna plošča nahaja na naslovu /wp-admin/.
Izdelava enostavne strani v WordPress
Po prijavi v nadzorno ploščo spletne strani WordPress na naslovu /wp-admin/, se nam odpre spodnja spletna stran.
V “Nastavitve pogleda” (povezava, ki se nahaja v rdečem okvirju na zgornji sliki), lahko določimo, katere elemente želimo prikazati oz. skriti na prvi strani nadzorne plošče. Nastavitve pogleda lahko seveda urejamo za vse preostale menije, ki bodo predstavljeni v nadaljevanju.
Prispevki – V meniju prispevki dodamo nove prispevke. Prispevke je možno razvrstiti v posamezne kategorije, ki jih predhodno ustvarimo. Katagerije lahko vsebujejo tudi neomejeno število podkategorij. Prispevki vsebujejo datum objave ter podatke o avtorju. Prispevki so v osnovi so del blog spletišča.
Mediji – meni mediji predstavlja prostor kamor lahko shranimo medijske datoteke kot so video posnetki, glasba…
Strani – v meniju strani v naše spletišče dodamo nove strani. Te se od prispevkov ločijo po tem, da ne vsebujejo datuma objave, avtorja, ni jih možno kronološko razvrščati. Služijo bolj predstavitvenim stranem kot so “O nas”, “Kontaktni obrazec”, “Pravila uporabe” ipd.
Komentarji – v meniju komentarji urejamo komentarje, ki so jih na stran dodali uporabniki. V WordPressu lahko komentarje dodamo tako na posameznih prispevkih kot tudi na straneh. V nastavitvah lahko komentiranje tudi onemogočimo.
Videz – v meniju videz urejamo grafično podobo spletne strani. Lahko izberemo novo temo, jo namestimo, prilagodimo. Urejamo lahko tudi gradnike ter menije. Na voljo imamo tudi urejevalnik tem preko katerega lahko hitro uredimo osnovne nastavitve posamezne teme.
Vtičniki – v meniju vtičniki hitro in enostavno dodamo nove razširitve in s tem izboljšamo oz. spremenimo funkcionalnost naše spletne strani. Pri tem velja paziti, da je veliko vtičnikov slabo napisanih ter lahko tako zelo obremenijo samo ustvarjanje strani na strežniku, kar ima za posledico, da se stran počasi nalaga.
Uporabniki – v meniju uporabniki urejamo uporabnike, ki so se na stran registrirali. Privzeto je registracija onemogočena.
Orodja – v meniju orodja imate na voljo različna orodja za uvoz/izvoz podatkov, izvoz osebnih podatkov ipd.
Nastavitve (Settings) – v meniju nastavitve urejate splošne nastavitve spletne strani WordPress kot so jezik, trajne povezave, nastavitve za branje, pisanje pd.
Zaključne besede o izdelavi spletnih strani v WordPress
Izdelava spletnih strani v CMS sistemu WordPress je razmeroma enostavna tudi za neprogramerje in tiste z malo računalniškega znanja, a v kolikor želimo profesionalno spletno stran narejeno po meri, je vsekakor priporočljivo najeti nekoga z veliko izkušnjami.
Jan says
WordPress je res zakon. Ga zelo priporočam vsem za izdelavo njihove spletne strani.
Ana88 says
Zanima me, če kdo ve za kakšno dobro spletno agencijo, ki bi mi izdelala spletno stran v WordPressu? Sem slišala veliko pohval glede tega sistema in da lahko vso objavljeno vsebino urejaš preko upprabniškega vmesnika. Hvala za predloge.
Wordpress says
WordPress je res zakon! Tudi mi ga uporabljamo in smo zelo zadovoljni z njim.
Anja73 says
Imamo narejeno spletno trgovino v WordPress vendar je počasna. Kako jo lahko pohitrim?